Pēdējo gadu laikā interese par augiem pieaugusi ne tikai dārzkopju vidū, bet arī pilsētnieku dzīvēs – uz palodzēm, birojos, mājās un balkonos redzami dažādi telpaugi. Taču tas nav tikai modes trends. Pētījumi rāda, ka augiem ir dziļa un daudzpusīga ietekme uz cilvēka mentālo veselību un spēju koncentrēties, mācīties, atpūsties vai strādāt produktīvi. Šajā rakstā aplūkosim, kā augi ietekmē mūsu prātu un pašsajūtu, kādi augi ir vislabākie šiem nolūkiem un kā tos iekļaut savā ikdienā.
Augi kā stresa mazinātāji
Mūsdienās daudzi cilvēki dzīvo paaugstināta stresa apstākļos – darbs, pienākumi, informācijas pārslodze. Daba, tostarp augi, ir viens no vienkāršākajiem un dabiskākajiem veidiem, kā atgūt mieru.
Pētījumi pierāda, ka augi var: – Samazināt kortizola (stresa hormona) līmeni organismā;
– Palēnināt sirdsdarbību un samazināt asinsspiedienu;
– Uzlabot noskaņojumu un radīt mierīgāku atmosfēru.
Vienkārša auga esamība telpā var radīt “zaļo oāzi”, kas atgādina par dabu, sniedz vizuālu un emocionālu komfortu. Piemēram, pētniecība Japānā parādīja, ka telpaugu kopšana iekštelpās jau 3 minūšu laikā palīdz samazināt trauksmi un spriedzi.
Augi kā uzmanības un koncentrēšanās veicinātāji
Zaļie augi palīdz ne tikai relaksēties, bet arī labāk koncentrēties. Tie sniedz nelielus, taču nozīmīgus kognitīvos ieguvumus – īpaši studentiem un biroja darbiniekiem.
Kā augi palīdz koncentrēties:
– Uzlabo gaisa kvalitāti, kas tieši ietekmē smadzeņu darbību;
– Samazina vizuālo un akustisko troksni, radot mierīgāku darba vidi;
– Veicina “netiešo uzmanības atjaunošanu” – tas nozīmē, ka acu pievēršana augam brīdi atslēdz prātu no uzdevuma, tādējādi atjaunojot uzmanību.
Piemēram, eksperiments Nīderlandē parādīja, ka skolēni, kuriem klasēs bija telpaugi, uzrādīja labākus rezultātus testos un ilgāk spēja koncentrēties mācību uzdevumiem.
Gaisa kvalitāte un fiziskā pašsajūta
Daudzi augi uzlabo gaisa kvalitāti, samazinot oglekļa dioksīda līmeni, mitrinot gaisu un pat filtrējot kaitīgās vielas, piemēram, formaldehīdu vai benzolu, ko izdala sadzīves ķīmija vai mēbeles. Labāka gaisa kvalitāte tieši ietekmē pašsajūtu – samazinās galvassāpes, nogurums un sausuma sajūta acīs.
Īpaši ieteicami gaisu attīroši augi:
– Spatifīlas (miera lilijas);
– Sansevjēras (šķēpveida līdakastes);
– Hlorofīti (istabas hlorofītes);
– Dracēnas.
Šie augi ir arī viegli kopjami, tāpēc piemēroti gan mājām, gan birojiem.
Augu kopšana kā meditācija
Rūpes par augiem pašas par sevi ir terapeitiska nodarbe. Tā palīdz būt šeit un tagad, attīsta pacietību un uzmanību detaļām.
Laistīšana, lapu noslaucīšana, pārstādīšana vai pat vienkārša novērošana ir sava veida lēna meditācija, kas sniedz iekšēju līdzsvaru. Turklāt, redzot, kā augs attīstās un zied, rodas prieka sajūta un gandarījums.
Šāda prakse īpaši noder cilvēkiem ar trauksmi, depresijas simptomiem vai tiem, kuriem grūti atrast motivāciju ikdienas rutīnā.
Raksta otrajā daļā apskatīsim, kādus augus izvēlēties atbilstoši savam mērķim – mieram, enerģijai vai produktivitātei – un kā tos iekļaut dzīves un darba telpā tā, lai tie sniegtu maksimālu ieguvumu.
Kā izvēlēties augus mentālajai labsajūtai un produktivitātei
Iepriekšējā raksta daļā aplūkojām, kā augi var uzlabot mentālo veselību, mazināt stresu, palīdzēt koncentrēties un uzlabot gaisa kvalitāti. Tagad pievērsīsimies tam, kā izvēlēties piemērotākos augus atbilstoši savām vajadzībām un kā tos gudri iekļaut mājas vai darba vidē, lai tie sniegtu maksimālu ieguvumu.
-
Augi mieram un stresa mazināšanai
Ja tavs galvenais mērķis ir radīt mierīgu, līdzsvarotu vidi, kur atgūties pēc garas dienas, izvēlies augus, kas vizuāli nomierina un rada harmonisku atmosfēru.
Ieteicamie augi:
– Lavanda – lai gan tradicionāli pazīstama kā āra augs, to iespējams audzēt arī telpās. Tās aromāts nomierina nervu sistēmu un palīdz labāk gulēt.
– Spatifīla (miera lilija) – elegants un attīrošs augs ar baltu ziedu, kas simbolizē mieru un klusumu.
– Potosi (velna efeja) – izturīgs augs, ko var novietot dažādās vietās, turklāt tas simbolizē augšanu un nepārtrauktu attīstību.
Kur novietot: guļamistabā, atpūtas zonā, pie lasāmkrēsla vai meditācijas stūrītī.
-
Augi enerģijai un motivācijai
Dažkārt mums nepieciešams tieši pretējais – nevis miers, bet mundrums un iedvesma. Augi var palīdzēt arī šajā jomā, īpaši tie, kuriem ir koša krāsa, spēcīga forma vai dzīvīgs izskats.
Ieteicamie augi:
– Alveja – simbolizē spēku un dziedināšanu. Turklāt tā ir praktiska – sula noder nelielu brūču vai apdegumu ārstēšanai.
– Dracēna – izskatīgs augs ar izteiktu stāvu formu, kas vizuāli “paceļ” telpu un enerģiju.
– Kaktusi un sukulenti – izturīgi un mazprasīgi, tie simbolizē pielāgošanos un izturību – noderīgi brīžos, kad jāpārvar izaicinājumi.
Kur novietot: darba telpā, rīta rutīnas stūrī, uz rakstāmgalda vai treniņu zonā.
-
Augi, kas veicina produktivitāti
Darba vietā augi palīdz uzturēt fokusu, samazināt vizuālo stresu un uzlabot kopējo pašsajūtu. Svarīgi, lai tie būtu viegli kopjami un netraucētu darba ritmu.
Ieteicamie augi:
– Sansevjēra (šķēpveida līdakaste) – ļoti izturīgs augs, kas attīra gaisu un lieliski iederas modernā birojā.
– Hlorofītss – uzlabo gaisa kvalitāti, piemērots cilvēkiem, kuri ilgstoši pavada laiku pie ekrāniem.
– Zamiokulkass (ZZ plant) – moderns, viegli kopjams un ļoti izturīgs, piemērots arī vietām ar mazāk gaismas.
Kur novietot: uz biroja galda, plauktā aiz muguras, pie loga vai telpas stūrī.
-
Telpas iekārtojuma padomi
Ne tikai paši augi, bet arī to izvietojums telpā ietekmē mūsu pašsajūtu. Telpas ar dabiskiem akcentiem – zaļumu, koku, gaismu – uzlabo garastāvokli un mazina spriedzi.
Praktiski ieteikumi:
– Apvieno dažāda augstuma augus, lai radītu dziļuma un līdzsvara sajūtu.
– Izmanto dabīgus podus – māla, koka vai pinuma materiālus.
– Neliec augus pārāk blīvi – ļauj telpai elpot.
– Apvieno augus ar mākslas darbiem vai grāmatām, veidojot iedvesmojošus stūrīšus.
Secinājumi
Augi ir daudz vairāk nekā tikai dekors – tie ietekmē mūsu garastāvokli, pašsajūtu un darba spējas. Tie var nomierināt, iedvesmot vai palīdzēt koncentrēties, ja vien izvēlēti un novietoti ar mērķi. Pat neliela “zaļā zona” mājās vai birojā var būt nozīmīgs solis pretī labākai mentālajai veselībai un produktīvākai ikdienai.