Pirms parādījās farmaceitiskie medikamenti, cilvēki paļāvās uz dabas sniegtajām iespējām – augiem, saknēm, ziediem un sēklām, kas palīdzēja ārstēt dažādas kaites, mazināt sāpes un stiprināt organismu. Mūsdienās interese par ārstniecības augiem atkal pieaug, jo arvien vairāk cilvēku meklē dabīgus veidus, kā uzlabot pašsajūtu, stiprināt imunitāti vai vienkārši atbalstīt ķermeni ikdienas spriedzē. Šajā rakstā aplūkosim, kas ir ārstniecības augi, kā tie darbojas un kādi ir populārākie augi, ko izmantot ikdienas veselības uzturēšanā.
Kas ir ārstniecības augi un kā tie darbojas?
Ārstniecības augi ir tādi augi, kuru sastāvā esošās vielas spēj ietekmēt cilvēka veselību – gan profilaktiski, gan ārstnieciski. Tie var saturēt ēteriskās eļļas, flavonoīdus, alkaloīdus, miecvielas, gļotvielas un citas aktīvās vielas, kas iedarbojas uz noteiktām organisma funkcijām. Atšķirībā no sintētiskiem preparātiem, ārstniecības augi iedarbojas maigāk un bieži vien ar mazākām blakusparādībām, taču arī efekts var būt pakāpeniskāks.
Augu iedarbība atkarīga gan no sugas, gan no sagatavošanas veida – tos var lietot kā tējas, uzlējumus, novārījumus, ziedes vai pat ieelpot kā aromterapijas līdzekļus.
-
Piparmētra – gremošanas un nervu sistēmas sabiedrotā
Piparmētra (Mentha piperita) ir viens no visbiežāk izmantotajiem ārstniecības augiem. Tā nomierina kuņģi, mazina vēdera pūšanos, spazmas un sliktu dūšu. Turklāt piparmētras aromāts spēj mazināt stresu un galvassāpes.
Lietošana ikdienā:
– Piparmētru tēja pēc ēdienreizes palīdz gremošanai.
– Ēteriskā eļļa (nelielā daudzumā) palīdz mazināt spriedzi – to var iepilināt difuzorā vai iemasēt deniņos.
-
Kumelīte – iekaisumu mazinātāja un nomierinošs līdzeklis
Kumelītes (Matricaria chamomilla) ir pazīstamas kā universāls ārstniecības augs. Tās palīdz pret iekaisumiem, miega traucējumiem, nervozitāti un ādas problēmām.
Lietošana ikdienā:
– Tēja pirms gulētiešanas veicina mierīgu miegu.
– Kompreses ar kumelīšu novārījumu noder acu nogurumam vai ādas kairinājumiem.
-
Islandes ķērpis – dabisks līdzeklis klepus mazināšanai
Islandes ķērpis (Cetraria islandica) satur gļotvielas, kas pārklāj kakla gļotādu un mazina kairinājumu. Tas piemērots sausa klepus, rīkles iekaisuma un balss saišu aizsardzībai.
Lietošana ikdienā:
– Tēja vai sīrups ar Islandes ķērpi palīdz nomierināt kaklu aukstajā sezonā.
– Īpaši noder cilvēkiem, kas daudz runā – skolotājiem, runātājiem, dziedātājiem.
-
Nātre – organisma stiprināšanai un attīrīšanai
Nātre (Urtica dioica) ir bagāta ar dzelzi, C vitamīnu un citiem mikroelementiem. Tā stiprina organismu, uzlabo asinsriti, mazina nogurumu un palīdz izvadīt lieko šķidrumu.
Lietošana ikdienā:
– Nātru tēja vai sula pavasarī palīdz atjaunot enerģiju pēc ziemas.
– To var izmantot arī kā matu skalošanas līdzekli – stiprina saknes un uzlabo galvas ādas stāvokli.
-
Liepziedi – imunitātes un sirds draugs
Liepziedi (Tilia cordata) tiek plaši izmantoti saaukstēšanās gadījumā – tie sviedrē, mazina drudzi un palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem. Turklāt tie nomierina sirdi un nervu sistēmu.
Lietošana ikdienā:
– Tēja no liepziediem noder saaukstēšanās laikā vai vienkārši relaksācijai vakarā.
– Kombinācijā ar medu efekts ir vēl spēcīgāks.
Raksta otrajā daļā pievērsīsimies tam, kā droši lietot ārstniecības augus, kādiem riskiem pievērst uzmanību, kā arī praktiskiem padomiem, kā šos augus iekļaut ikdienas dzīvē un dārzā.
Kā droši lietot ārstniecības augus un iekļaut tos ikdienā
Iepriekšējā raksta daļā aplūkojām piecus populārus ārstniecības augus un to ieguvumus veselībai. Tagad pievērsīsimies praktiskām vadlīnijām, kā šos augus droši un efektīvi izmantot, kā arī tam, kā audzēt ārstniecības augus pašiem – pat bez liela dārza vai pieredzes.
-
Drošība pirmajā vietā
Lai gan ārstniecības augi ir dabīgi, tas nenozīmē, ka tie vienmēr ir pilnīgi nekaitīgi. Nepareiza lietošana, pārdozēšana vai nepiemērota kombinācija ar medikamentiem var radīt nevēlamas blakusparādības.
Ieteikumi drošai lietošanai:
– Pirms lieto jaunu augu, iepazīsties ar tā iedarbību un iespējamām kontrindikācijām.
– Grūtniecēm, bērniem un cilvēkiem ar hroniskām slimībām ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.
– Nepārsniedz ieteicamās devas – arī dabiskas vielas lielos daudzumos var būt kaitīgas.
– Izvēlies kvalitatīvus, pārbaudītus augu izcelsmes produktus, īpaši, ja tos iegādājies aptiekās vai interneta veikalos.
-
Ikdienas lietošanas veidi
Ārstniecības augus var iekļaut ikdienas dzīvē dažādos veidos – tas neprasa lielas pūles un var kļūt par patīkamu rituālu.
Populārākie veidi:
– Zāļu tējas – vienkāršs un efektīvs veids, kā uzņemt augu aktīvās vielas. Der gan profilaksei, gan simptomu mazināšanai.
– Uzlējumi un novārījumi – stiprāki par tēju, noder akūtos gadījumos, piemēram, klepus vai gremošanas traucējumu laikā.
– Aromterapija – ēteriskās eļļas no ārstniecības augiem palīdz nomierināt prātu un uzlabot pašsajūtu.
– Ārīga lietošana – kompreses, ziedes, skalošanas līdzekļi ādai, matiem vai rīklei.
- Audzē pats – ārstniecības augi uz palodzes vai dārzā
Daudzus ārstniecības augus var viegli audzēt mājās – gan podiņā uz virtuves palodzes, gan dobē dārzā. Tas ļauj kontrolēt kvalitāti un vienlaikus sniedz gandarījumu no sava zaļā stūrīša.
Vieglāk audzējamie augi:
– Piparmētra – ātri aug un neprasa daudz kopšanas. Der gan tējām, gan aromatizēšanai.
– Kumelīte – saulaina vieta un viegla augsne, zied vasaras vidū.
– Nātre – aug arī savvaļā, bet var audzēt kontrolētā vidē komposta bagātā augsnē.
– Baziliks, timiāns, salvija – ārstniecības un kulinārijas vērtība vienlaikus.
Padoms: Lai iegūtu ārstniecisku efektu, augi jānovāc pareizajā laikā – visbiežāk ziedēšanas laikā. Žāvē tos ēnainā, labi vēdināmā vietā un uzglabā hermētiskā traukā.
-
Dabas un cilvēka līdzsvars
Lietojot ārstniecības augus, svarīgi atcerēties, ka tie nav brīnumlīdzeklis. Tie ir daļa no plašāka dzīvesveida – līdzsvarots uzturs, kustības, atpūta un mentālā veselība ir tikpat svarīgi. Augi var būt lielisks papildinājums, kas palīdz uzturēt šo līdzsvaru dabīgā un saudzīgā veidā.
Secinājumi
Ārstniecības augi piedāvā vērtīgu, dabīgu atbalstu mūsu veselībai – tie var nomierināt, stiprināt imunitāti, uzlabot gremošanu vai palīdzēt cīņā ar saaukstēšanos. Ar pareizu pieeju un atbildīgu lietošanu tie kļūst par noderīgu sabiedroto ikdienas labsajūtā.